Ammattilaiset

Fysioterapian ammattilainen

Tommi Ahola

Fysioterapeutti
tommi@fysiotoma.fi

Lisäkoulutukset

• Urheilufysioterapiaan erikoistunut osaaja 30 op
• Purentalihasten käsittely ja kuntoutus
• Faskiamanipulaatio (Somty, Stecco)
• Selkärangan manuaalinen tutkiminen ja hoito (Somty)
• Urheilufysioterapian peruskurssi (Suft)
• Lanneselkä, lantio ja lonkka (Suft)
• Niska, olkapää ja hartia (Suft)
• Polvi, nilkka ja jalkaterä (Suft)
• Olkapääkoulutus (FysTop)
• Dry Needling basic 1 & 2
• Fasciakäsittely (Bodytech)
• Niska ja olkapää (Kinetic control)
• Kinesio- ja urheiluteippaukset
• Kuntosaliohjaus
• LPG-hoidot

Äitiysfysioterapia

Sanna Ahola

Fysioterapeutti
sanna@fysiotoma.fi

Lisäkoulutukset

• Purentalihasten käsittely ja kuntoutus
• Urheiluhieronta
• Äitiysfysioterapian peruskoulutus (FH)
• Äitysfysioterapian ABC (Äitysfysioterapeutit ry)
• Lantionpohjan toimintahäiriöiden fysioterapia
• Olkapääkoulutus (FysTop)
• Dry Needling basic 1 & 2
• Kuntosaliohjaus
• Kinesio- ja urheiluteippaukset
• VoiTas-kouluttaja (UKK-instituutti)
• LPG-hoidot

Saija Tarvainen

Fysioterapeutti, Urheiluhieroja
saija@fysiotoma.fi

Lisäkoulutukset

• Purentalihasten käsittely ja kuntoutus
• DryNeedling terapeutti, DNT®
• Kinesio- ja urheiluteippaus
• Kuntosaliohjaus
• Selkärangan manuaalinen tutkiminen ja hoito (Somty)
• Äitiysfysioterapian peruskoulutus (FH)
• Äitiysfysioterapian ABC (Äitiysfysioterapeutit ry)
• LPG-hoidot

Tapio Ivalo

Urheiluhieroja, Kouluttaja (Suomen Dry needling yhdistys ry)
tapio@fysiotoma.fi

Lisäkoulutukset

• Purentalihasten käsittely ja kuntoutus
• Dryneedling terapeutti, DNT®
• Hierojan erikoisammattitutkinto​
• Kinesio- ja urheiluteippaukset
• Liikuntalääketieteen perusopinnot
• Sport Medicine opinnot (Brigham Young university, USA)
• Juoksijan alaraajavaivat (UKK-Instituutti)
• Olkapäät ahtaalla- toimintahäiriöiden aktiivinen kuntoutus (UKK-instituutti)
• Länsimainen lääketieteellinen akupunktio (WMA)
• LPG-hoidot

Jussi Heimovirta

Urheiluhieroja
jussi@fysiotoma.fi

Lisäkoulutukset

• Manuaalinen selkäterapia (MST))
• Dry-needling basic 1 & 2
• Kinesio- ja urheiluteippaus
• Kuntosaliohjaus
• Olkapääkoulutus (FysTop)
• LPG-hoidot

Sofia Käppi

Fysioterapeutti
sofia@fysiotoma.fi

Lisäkoulutukset

• Urheilufysioterapian peruskurssi (Suft)
• Move!:sta on moneksi
• Spiral stabilization 1AB-CD
• Kinesio- ja urheiluteippaus
• Kuntosaliohjaus
• Polvivamman ja -leikkauksen jälkeinen fysioterapia
• Olkapääkoulutus (FysTop)
• LPG-hoidot

Nelli Talvitie

Urheiluhieroja
nelli@fysiotoma.fi

Juuso Mäkelä

Ortopedinen Osteopaatti
juuso@fysiotoma.fi

Lisäkoulutukset

• Ortopedinen Osteopaatti​​
    • Nikama- ja nivelkäsittelyt
    • Triggerpistehoidot
    • Dry Needling
    • Faskiatekniikat
• Erikoisosaaminen urheilijoiden ja muusikoiden tuki- ja liikuntaelinvaivoista

Tiina Torppa

Koulutettu hieroja/Urheilu­hieroja, Personal Trainer
tiina@fysiotoma.fi

Lisäkoulutukset

• 1-tason fitnessvalmentajakoulutus
• Psyykkinen valmentaja
• Vatsalihasten erkauma -peruskoulutus
• Urheiluravitsemuksen perusteet
• Toiminnallisen harjoittelun ohjaaja
• Neurodynaaminen mobilisointi- yläraajat
• Liikuntalääketieteen perusopintoja
• Sovellettu biomekaniikka goes for fitness 1, 2 ja 3

Scroll to Top